Bağdadi'nin Sağ Kolu "Basım" Yakalandı
Haber
02 Mayıs 2021 - Pazar 18:08
 
Bağdadi'nin Sağ Kolu "Basım" Yakalandı
Suriye’de 2 yıl önce öldürülen IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi'nin en çok güvendiği kilit isimler arasında yer alan ve örgütün sözde askeri yapılanmasının başında bulunan 'Basim' kod adlı Afganistanlı terörist, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve polisin düzenlediği ortak operasyonla İstanbul'da yakalandı. Şüpheli tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.
ASAYİŞ Haberi
Bağdadi'nin Sağ Kolu

Radikal terör örgütü IŞİD’e yönelik MİT ve İstanbul Terörle Mücadele Polisi tarafından kritik bir operasyona daha imza atıldı. Ataşehir’de düzenlenen operasyonla IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin en çok güvendiği kilit isimler arasında yer alan ve örgütün sözde askeri yapılanmasının başında bulunan ‘Basim’ kod adlı Afganistanlı terörist yakalandı.

 

 

2019 yılında ABD Kuvvetlerince Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Barisha köyünde düzenlenen operasyonda ölü olarak ele geçirilen örgütün Irak asıllı lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin IŞİD içinde en çok güvendiği isimler arasında gösterilen ve örgüt elebaşının Irak’tan Suriye’ye geçişinde ve Suriye'de yeraltına inerek ‘güvenli bölgelerde' gizlenmesinde kritik rol üstlenen A.S.İ.M. adlı Afganistan uyruklu teröristin, 3 yıl önce başlayan örgütteki çözülmelerin ardından Türkiye'ye sızdığı belirlendi. Suriye'den itibaren MİT'in radarında bulunan IŞİD'lı teröristin, sınır hattından Türkiye'ye geçiş yaptığı tespit edildi.

 

 

Güvenlik servislerinin yakın takibindeki A.S.İ.M. adlı IŞİD’in sözde ‘Askeri Yapılanma ve Silahlı Eğitim Emiri'nin, ilk olarak 2014 yılından bu yana birçok zincirleme eylemden sorumlu tutulduğu Suriye'den Türkiye'ye geçtiği, ardından da sahte pasaport ve kimlikle İstanbul'a kadar geldiği öğrenildi. MİT görevlilerince yakın takibe alınan ve her hareket kabiliyet izlenen terörist için çember daraltıldı.

 

 

Afganistanlı olduğu öne sürülen, ancak güvenlik birimlerince Tacikistan kökenli olduğu değerlendirilen IŞİD’in sözde ‘askeri yapılanma emiri', İstanbul Ataşehir'de saklanıyordu. Hücre sorumlusunun saklandığı ev, güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından günlerce izlemeye alınırken, Türkiye'de kimlerle irtibat kurduğu didik didik araştırıldı. Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından teröristin saklandığı adres ve irtibatları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerine aktarıldı. Operasyonun geri kalan kısmı emniyet güçlerine devredilirken, MİT'in aktardığı bilgiler ışığında harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele ekipleri, Ataşehir'de bir apartman dairesinde saklandığı belirlenen şüpheli için adrese operasyon için hazırlık yaptı.

 

 

Yakalandığında üzerinde başkası adına düzenlenmiş sahte kimlik ve pasaport çıkan örgüt üyesinin, o tarihlerde hem Bağdadi'nin en yakınındaki isim olduğu, hem de Suriye’de örgütün sözde ‘Askeri Emir' seviyesinde IŞİD üyelerine silahlı eğitim verdiği kaydedildi. Şüpheli tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı