BASİM Bir çok Kanlı Eylemde Bulunmuştu
Haber
02 Mayıs 2021 - Pazar 18:15
 
BASİM Bir çok Kanlı Eylemde Bulunmuştu
Hiyerarşi içinde IŞİD’in tepe yönteminde bulunan ‘Karar Organı' konumundaki sözde üst düzey ‘emirler' ile ortak hareket eden ve örgütün silahlı faaliyetlerinin çoğunda imzası bulunan A.S.İ.M.'nin, Suriye ve Irak gibi çatışmalı bölgelerde 2014 yılından bu yana pek çok eylemin planlayıcısı olduğu ifade edildi.
ASAYİŞ Haberi
BASİM Bir çok Kanlı Eylemde Bulunmuştu

Bir dönem IŞİD’in Suriye'de fiili ‘başkent' ilan edip hakimiyet kurduğu Rakka başta olmak üzere, Deyrizor ve Humus gibi bölgelerde uzunca süre örgüt saflarında faaliyet gösteren Afganistanlı teröristin, kırsal ve şehir yapılanmalarındaki IŞİD kadrolarına silahlı eğitim verdiği aktarıldı.

 

 

Örgütte sözde ‘askeri yapılanma emiri' düzeyinde faaliyet yürüten ve öldürülen IŞİD lideri Ebubekir El-Bağdadi'nin Suriye'de yer altına inmesinde ve ‘güvenli bölgelere' geçişinde de rol aldığı istihbarat raporlarına yansıyan A.S.İ.M.'nin, hâlihazırda çatışma bölgelerindeki radikal akımlarla irtibatını sürdürdüğü bildirildi.

 

 

MİT ve Emniyet raporlarına yansıyan detaylar arasında, savaş bölgelerinde gerçekleştirilen infazlarda sıkça rastlanan kılıçla fotoğrafı da yer alan hücre sorumlusu, gözaltına alındıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine getirildi. Zanlıdan ele geçirilen cep telefonu, telefondan çıkan kırsalda elinde salladığı kılıçla çekilmiş fotoğraflar ve dijital materyallere, incelenmek üzere el konuldu. Örgüt sorumlusunun cep telefonu ve diğer dijitallerindeki mesaj trafiği de mercek altına alındı.

 

 

Öte yandan, IŞİD’li terörist ile İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda 5 kilo plastik patlayıcıyla zincirleme bombalı saldırı hazırlığındayken emniyet güçleri tarafından çökertilen bölücü terör örgütü PKK üyelerinin aynı tarihte yakalanması dikkat çekici bir ayrıntı olarak göze çarptı. PKK'lı teröristler 28 Nisan Çarşamba günü öğleden sonra 15:21 sıralarında etkisiz hale getirilirken, radikal terör örgütü IŞİD'a mensup Afganistan uyruklu A.S.İ.M. ise aynı tarihin akşamında Ataşehir'de yakalanmıştı.

 

 

Terör örgütleri IŞİD ve PKK/KCK üyelerinin TEM Şube'deki sorguları sürerken, İstanbul polisinin terörle mücadele operasyonları aralıksız devam ediyor. Diğer yandan Terörle Mücadele Şubesindeki sorgusu tamamlanan IŞİD'lı teröristin, bugün adli makamlara sevk edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı