Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 00:16 Bu haber 81 kez okundu
 
İngiltere’den İran’a uyarı: “Karanlıktan çıkmak için petrol tankerini serbest bırakın”
DÜNYA Haberi
İngiltere’den İran’a uyarı: “Karanlıktan çıkmak için petrol tankerini serbest bırakın”

İngiltere ve İran arasında tanker krizi büyüyor. İran medyası, bugün İngiltere bandıralı petrol tankeri Stena Imperoʹyu ele geçirmeden önce İngiliz savaş gemisiyle yapılan telsiz konuşmalarını yayınladı. 
İran’ın konuşmaları yayınlamasının ardından İngiltere’den de açıklama geldi. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab İngiliz medyasına yaptığı açıklamada, ˮİranlılar karanlıktan çıkmak ve uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak kabul edilmek istiyorlarsa uluslararası toplumun kurallara dayalı sistemine uymaları gerekirˮ dedi. İran’a karanlıktan çıkmaları için petrol tankerini serbest bırakmaları çağrısı yapan Raab, “Yabancı gemilere yasa dışı el koyamazsınız” ifadelerini kullandı. 
İran bugün devrim muhafızlarının alıkoyduğu Stena Impero adlı petrol tankerine eskortluk yapan savaş gemisine yönelik uyarıların yer aldığı telsiz konuşmalarını ve görüntüleri yayınladı. Söz konusu telsiz konuşmalarında devrim muhafızlarının İngiliz mürettebata “Hayatınızı tehlikeye atmayın” çağrısı yer alıyor. 
İngiltereʹye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi, 4 Temmuzʹda Cebelitarıkʹta Suriye’ye yönelik ambargoyu ihlal ettiği gerekçesiyle İranʹa ait bir tankeri alıkoymuştu. İran ise misilleme yaparak 19 Temmuz’da Hürmüz Boğazıʹnda denizcilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle İngiltere bandıralı petrol tankeri Steno Imperoʹyu alıkoyduğunu açıklamıştı. 
Sonrasında İngiltere, tırmanan gerginliğin ardından Avrupa Birliği (AB) deniz koruma misyonunu oluşturulması için girişimde bulunmuş AB ülkeleri ile görüşmelere başlamıştı. 
İki ülke arasında patlak veren krizin ardından İngiltere geçtiğimiz hafta Hürmüz Boğazı’nda İngiliz bandıralı gemilere eşlik etmesi için bir savaş gemisi görevlendirmişti.  Kaynak: İHA
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İngiltere’den, İran’a, uyarı:, “Karanlıktan, çıkmak, için, petrol, tankerini, serbest, bırakın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı