KKTC ESKİ CUMHURBAŞKANINDAN TÜRKİYE'YE SERT CEVAP
Haber
21 Temmuz 2021 - Çarşamba 11:18
 
KKTC ESKİ CUMHURBAŞKANINDAN TÜRKİYE'YE SERT CEVAP
Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC Cumhurbaşkanlığı'na ve KKTC Meclisi'ne yeni bir külliye inşaatı yapılacağını müjdelemesine sosyal medya hesabı üzerinden sert tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
KKTC ESKİ CUMHURBAŞKANINDAN TÜRKİYE'YE SERT CEVAP

Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘külliye müjdesi’ni eleştirirken, “Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür” ifadelerini kullandı.

 

 

Akıncı'nın paylaşımı şu şekilde:

 

 

KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939'dur. Dr. Fazıl Küçük'ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı.

 

 

Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. “Gecekondu” yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor.

 

 

Kuşkusuz ihtiyaca göre , yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar.

 

 

Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere , insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı