Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 12:49 Bu haber 626 kez okundu
 
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Üniversite kayıtları ne zaman?
ÖSYM'den yapılan açıklamada, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2019-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.
GÜNDEM Haberi
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Üniversite kayıtları ne zaman?

Kayıt işlemleri 19 Ağustos’ta başlıyor

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar ise üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacak.

Doluluk oranı yüzde 90'ı geçecek

YÖK'ün YKS Yerleştirme Sonuçları Raporu'na göre 753 bin 461 aday tercihlerinden birine yerleşti, programlardaki doluluk oranı yüzde 90'ı aştı.

Sonuçlara göre, lisans ve ön lisans programlarında boş kontenjanlarda geçen seneye göre 57 bin 275 kişilik azalma yaşandı, 71 bin 233 kontenjan boş kaldı.

Kaynak: TRT Haber, AA 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: YKS, yerleştirme, sonuçları, açıklandı., Üniversite, kayıtları, ne, zaman?,
Yorumlar
Haber Yazılımı