habertilkisi.com/Son dakika güncel haberler her an sizlerle...
Kim Kimdir?

‘’Ne kadar mutlu olmaya karar vermişseniz o kadar mutlu olursunuz’’ demiş Abraham Lincoln. Köleliğin kaldırılmasının yegâne savunucusu ve bunu başaran Hukukçu, Amerikalı siyasetçi, devlet başkanı, ABD’nin 16. Başkanı olan Lincoln Bey bu kadar başarıyı elde etmek için sizce ne kadar çaba sarf etti? Hangi dikenli yollar önüne engel oldu? Ve Abraham Lincoln tüm zorluklara göğüs gerebildi mi?

 

 

1809 yılının 12 Şubat’ında Hardin isimli Kentucky yakınlarında bulunan kasabada, çiftçilikle uğraşan Thomas Lincoln ve Nancy Hanks çiftinin ikinci evladı olarak dünyaya geldi. Aslen Virgina’lı olan aile çok kötü şartlar altında yaşarlarken kısa adı Abe olan yeni aile üyesi Sinking Spring çiftliğinde tahta bir kulübede doğdu. Sarah (1805) adında bir ablaya, Thomas Jr adında da bir erkek kardeşe sahip olan Abe, henüz bebekken erkek kardeşi Thomas Jr kaybetti. 1808 yılında, Sinking Spring çiftliğini satın alan baba kısa sürede borçlarından ötürü tüm mal varlığını kaybetti. Bu kayıptan sonra Abrah yakınlarındabarakaya benzer bir kulübeye taşınmak zorunda kaldılar. (Perry Country şimdiki adıyla Spencer Country). Baptist, olan aile köleliğe karşı görüşte oldukları için kiliseden uzaklaştırıldı. Küçük yaşlardan itibaren köleliğe karşıt düşünce yapısıyla yetişen Abraham Lincoln dine karşıda muhalif duygular besledi ve hiçbir kiliseye katılmadı.

 

 

1818 yılına geldiğinde daha 7 yaşındayken bir süt hastalığından annesi Nancy’yi, genç yaşta kaybetti. Annesinin ölümünden sonra babası Sarah Bush Johnston ile evlendi.Üvey annesi Lincoln’u kendi çocuğu kadar sevip hayatında önemli gelişmelerinde katkıda bulundu. Ama babasıyla işler bu kadar iyi değildi araları gittikçe açıldı bir süre sonra ise tamamen koptu. Maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemeyen Abraham Lincoln üvey annesi Sarah tarafından okuması için teşvik etti. 18 ay kadar kısa süre içinde çevresindeki eğitimli insanlardan ders alıp etrafından ödünç aldığı kitapları okuyarak kendini geliştirdi. İngiliz ve Amerika tarihi, İncil, William Shakespeare ile ilgili çok fazla kitap okudu. Çiftlik hayatı Abe ’ye göre değildi.

 

 

1830 yılına geldiğimizde aile Macon isimli küçük bir kasabanın kamu arazisine taşındı. İklim Çalışmaya müsait olamayınca bir sonraki yıl tekrar Indiana’ ya döndüler. Indiana da salgın hastalıklar sebebiyle ölümlerin artmasından dolayı aile tabut yapıp satmaya karar verdi. Bu olayın hemen ardından bir kez daha babası tarafından başka bir kasabadaki (Coles) konuta taşınınca 22 yaşındaki Abraham babası gibi çiftçi olmak istemediğine kesin karar verdi. 1831 yılında Abe tamamen ailesinden ayrıldı. New Salem köyüne, Sangamon nehrinin yakınana yerleşti. Kişisel eğitime devam ederken iş adamı olan Denton Offutt‘dan ticareti öğrenmeye başladı. Arkadaşlarıyla birlikte New Salem’den aldığı malları New Orleans’a taşıyordu. Ticaret ile uğraşırken New Orleans da ilk defa gördüğü köle pazarı üzerinde çok büyük bir etki bıraktı. Bu gördüğü manzaradan sonra kölelik karşıtı düşüncelere iyicene pekişti toplumun sınıfsal çatışmalara girmesine ve doğuştan insan haklarından yoksun kalmasına şiddetle karşı çıktı.

 

 

Bu düşünceleri Lincoln’u siyasette aktif olamaya itti.1832’de 23 yaşındayken, bağımsızlık savaşı yanlışı Whig Party üyeliğine seçildi. Böylece siyasi kariyerine başlamış oldu. Asıl amacı, Sangamon nehrindeki gemi trafiğini kontrol altına alıp civardaki az nüfuslu, yoksul bölgelerin kalkınmasını sağlamaktı. Black Hawk War (Kara Şahin Savaşı) boyunca, Illinois milis kuvvetleri için kaptanlık yaptı. Savaş ve meclisteki faaliyetleriyle birlikte, eyalet çapında adını duyurdu. Savaşın ardından şarküteri tarzında bir dükkânıyönetmeye başladı. Sir William Blackstone’ un İngiltere hukuk sistemini yorumladığı kitabı’’ Commentaries on the Laws of England’’adlı kitabını okuyunca hukuka merak saldı. Çevredeki avukatlardan kitaplar ödünç alarak kendini eğitten Abe baro sınavını geçerek avukat olmaya hak kazandı. Springfield’e taşınarak Stephan T. Logan isimli avukatın yanında staja başladı. Kısa sürede dürüstlüğü sebebiyle tanınır hale geldi ve bölgede takdir edilen başarılı bir avukat oldu. 1834 yılındaki ilk seçimleri kaybetmesini izleyen dört dönem boyunca, yasama meclisinde Sangamon Whig temsilcisi olarak görev yaptı ve Whig yanlılarının liderliğine kadar yükseldi.1837’ de ilk defa köleliğe karşı olan görüşlerini belirten bir protesto konuşması yapıp meclisin haksızlık ve kötü siyaset anlayışıyla hareket ettiğini söyledi. Abraham Lincoln demokrat James Shields’ e yönelik Sangamo gazetesinde ismini belirtmeden gizli eleştirisel yazılar yazmaya başladı. Shields yazıların sahibinin Lincoln olduğunu anlayınca taraflar düelloya tutuştu. Ancak düello son anda engellenebilmiştir.

 

 

Kasım 1842 de Marry Todd ile evlenen Lincoln bu evlilikten dört erkek çocuğa kavuştu. ( Robert Todd, Edward Baker, William Wallace, Thomas’’Tad’’ Lincoln) Fakat Robert Todd dışındaki tüm çocukları delikanlılık çağına bile gelmeden öldüler. Bireysel çabalarıyla kendi eğiten Lincoln oğlunun daha iyi bir eğitim almasını istiyordu. Önce Phillips Exeter Akademisi’ne sonrasında ise Harvard Koleji’ne gönderildi. 1844’ de Whig partisinden yakın arkadaşı William H. Herndon ile ortaklık kurdu. İkili ileriki yıllarda, Rebuplican Party’nin ilk üyeleri olacaklardı.

 

 

1854 yılında kabul görülen Kansas-Nebraska Antlaşması’nın köleliğin yayılımını düzenleyen Missouri Uzlaşması’nın ortadan kaldırılmasıyla Lincoln, politikaya geri döndü. 1860 yılında yapılan Birleşik Devletler başkanlık seçiminde çoğunluğu elde ederek 16. ABD başkanı oldu. İlk iş olarak Cooper Union söylevini özellikle köleliği savunan eyaletlerin dikkatine sundu. Henüz kuzeyli Lincoln ’un başkan olmasını sindiremeyen Güney Carolina eyaleti birlikten çekilme kararı aldı. Bu olaydan sonra Carolina’yı Florida, Mississippi, Georgia, Texas, Alabama ve Louisiana eyaletleri bir araya gelerek Amerika Konfedere Devletleri adında yeni birlik kurdular. İlerleyen zamanlarda Kuzey Carolina, Virginia, Arkandsas ve Tennessee de bu birliğe katılma kararı aldı. Ricmond’u başkent ilan eden Konfederasyonun bir maddesinde köleliğin beyaz ırk ile zenci ırkın arasındaki doğuştan üstünlüğü olduğunu hiçbir zamanda bu iki ırkın eşit olamayacağını vurguluyorlardı. Lincoln Washington’a gittiğinde ilk işi Güney eyaletleriyle uzlaşmaya çalışmak oldu. 12 Nisan 1861 yılında konfedere devletlerinin oluşturduğu kuvvetler Fort Sumter’a saldırınca tarihin önemli krizlerinden biri olan ABD’de iç savaşa yol açtılar. Lincoln 75 bin gönüllü askere çağrıda bulunarak güney eyaletlerinin abluka altına alınmasını istedi. Kariyerinin zirvesine gelen Lincoln ‘un başarısının belirleyicisi iç savaşın gidişatı olacaktı. Başkan, savaşı hatasız şekilde kontrol altına alınmasıyla, birliğin bozulmasını engelleyeceğini düşünüyordu. Hayatındaki tek zorluk savaş değildi. Senatoda kendi kabinesi ve radikal Cumhuriyetçilerin muhalefetiyle de başa çıkmak zorundaydı. Ayrıca eşi hakkındaki dedikodular nedeniyle Mary’n kardeşleri de konfederasyon ordusuna geçmişti. Şubat 1862 yılında henüz 12 yaşındaki oğlu Willie’yi kaybetmek en büyük acısıydı. Fakat Lincoln bu acısına rağmen yılmadan görevine devam etti. İki yanlı bir savaş stratejisi belirleyen Lincoln; Öncelikle birliğin merkezi olan Washington D.C’ yi korumak, ikincisi ise savaşın süresini kısaltacak agresif bir çizgide ilerlemek ve savaş beklentisi içinde olan Kuzeyli halk ile yerel basını bastırmaktı.

 

 

22 Eylül 1862 yılında konfedere devletlere son kez çağrıda bulunarak yıl sonuna kadar tekrar birliğe dönmelerini istedi. Bu dönüşü sağlamak içinde köleliği kaldırmaya yönelik Özgürlük Bildirgesi (Emancipation Proclamation)yayınlayacağını da açıkladı. Bu bildirgede tüm eyaletlerdeki köleler azat edilmiş sayılacak bu durumda eyaletleri kendi içinde ayrıca bir karışıklığa sokacaktı fakat işler Lincoln’ un beklediği gibi olmadı hiçbir eyalet bu çağrıya riayet etmedi. 1863 yılına gelindiğinde birlik kuvvetleri Vicksburg, Gettysburg, Chattanooga’yı ele geçirince savaşın sonlarına gelinmeye başlandı. Zafer büyük ölçüde kuzeylilerin tarafında görünüyordu. 4 Mart 1865 yılında iki eyalet dışında tüm eyaletlerde seçimi kazanarak Birleşik Devletler Başkanı seçildi. Başkanlık döneminin açılışında yaptığı konuşmasıyla da tarihe geçti. Konuşmasının teması ‘’ Hiç kimseye kötülük, Herkese iyilik’ ’ti. 9 Nisan 1865’te ise Appomattox’ ta ki kuşatmayla güney teslim oldu böylece savaş sona erdi. 14 Nisan 1865 senesinde Washington D.C ‘deki Ford Tiyatrosu’nda sunulan ‘’ Our American Cousin’’ (Amerikalı Yeğenimiz) isimli bir temsile katılan Lincoln aşrı güneyli tanınmış aktör John Wilkes Booth tarafından başından vuruldu ve ertesi gün öldü.

 

 

Konfedere ajanı olan Booth’ un ilk planı Abraham’ı kaçırıp, güneyli esirlerin iadesi sonrasında salmaktı. Ancak planını sonradan suikastta çevirdi. Genel olarak bakarsak küçük Abe bir barakada doğup profesyonelce eğitim almamasına rağmen 16.Amerikan başkanı Abraham Lincoln olmayı başarıp insanlara bireysel azimle her şeyi başarabileceklerinin güzel bir örneği. Günümüzdeki ‘Amerikan Rüyası’ denen olgununda timsali kabul edilmiştir. Amerikan halkının takdirini kazanmış ve en sevdikleri başkan olan Lincoln’u bugün 5 dolarlık banknotların ve 1 sentlik madeni paralarının üzerinde görebilirsiniz.

 

 

Haber Yazılımı