habertilkisi.com/Son dakika güncel haberler her an sizlerle...
Kim Kimdir?

Açelya Akkoyun; 31 Aralık 1972 yılında Adana’da doğmuştur. 46 yaşında olan Akkoyun Oğlak burcudur. Oyuncunun annesi emekli İngilizce öğretmedir. Fenerbahçe Lisesi'nden mezun olan Akkoyun; 7 yaşından 17 yaşına kadar voleybol takımında oynamıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü konservatuar öğrencisiyken İstanbul Şehir Tiyatroları'nda 6 yıl boyunca kırmızı pabuçlar, gözlerimi kaparım vazifemi yaparım, palyaço Prens, yavru kimin, Theope, Mösyo Butterfly gibi oyunlarda rol almıştır Açelya Akkoyun; Pril, Luna, İş Bankası, Akbank ve Yeni yüzyıl reklamlarında aranan yüzlerden olmuştur.

 

 

Açelya Akkoyun 1989 yılında Zülfü Livaneli ile birlikte ‘’Güneş Topla Benim İçin’’ albündeki aynı şarkının klibinde oynamıştır. 1995 yılında 4x4 adlı yarışma programında sunuculuk yapan oyuncu, 1998-1999 ve 2000 Antalya Film Festivali’nde sunuculuk yapmıştır. 2000 yılında Çocuktan Al Haberi adlı yarışma programında sunucu olarak görev yapan Akkoyun; 1982 yılında Mahallenin Muhtarları dizisinde, 2002 yılında Ekmek Teknesi adlı dizide Suzan karakterini canlandırmıştır. 2013 yılında Doksanlar dizisinde rol alan Açelya Akkoyun; 18 Haziran 1998 tarihinde Tiyatro ve sinema sanatçısı olan Civan Canova ile evlenmiş ancak 5 Haziran 2002 tarihinde boşanmıştır. Alya Deniz adında bir kızı olan Akkoyun; 2013 yılında yapımcılığını Birol Güven’in yapmış olduğu Evlilik Okulu isimli dizide başrolleri Hakan Vanlı ile paylaşmıştır.

 

 

Açelya Akkoyun’un oynadığı film ve diziler; Evimin erkeği, Evlilik Okulu, 90’lar, Hasret, Saklı yüzler, Kadının sessizliği, Aşk Her Yaşta, Hatanın Bedeli, Saç saça baş başa, Sınırlı aşk, Hayat bilgisi, Kırık Ayna, Ekmek Teknesi, İki arada, Sıdıka, Böyle mi Olacaktı, Hayvanlara Dokunduk, Çiçek Taksi, Suçlu kim, Mirasyediler, Sessizlik, Çakalların izinde, Mahallenin Muhtarları ve Sonsöz Sevginin.
Haber Yazılımı